Aktualności
Czy od domków letniskowych trzeba płacić podatek? Tak - domki letniskowe podlegają podatkowi od nieruchomości. Stawka podatku zależy od klasyfikacji budynku jako budynek mieszkalny, czy jako tzw. budynek pozostały. Decyduje o tym dokumentacja budynku, oraz charakter jego wykorzystywania.
Spory o opodatkowanie domków letniskowych toczą się na dwóch etapach. Właściciele domków drewnianych ustawionych na palach twierdzą, że ich domki nie są trwale związane z gruntem i nie powinni płacić podatku. Jednak interpelacja poselska (nr 8896) dotycząca omawianej kwestii nie pozostawia złudzeń. Zgodnie z prawem budowlanym praktycznie każdy domek letniskowy jest budynkiem i trzeba od niego płacić podatek. Nawet jeśli domek stoi na palach, jest trwale związany z gruntem przez te pale i przez to jest uznawany za budynek. Oczywiście prawo jest w tym względzie niejasne, ale stanowisko Ministerstwa Finansów jest na razie nieugięte.
Budynek - jest to taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach
źródło: Dz.U. 2006 nr 156 poz. 1118
Kolejny spór dotyczy klasyfikacji budynku. Domek letniskowy można uznać za budynek mieszkalny lub jako tzw. budynek pozostały. Rodzi to wiele problemów, ponieważ podatek od budynków mieszkalnych wynosi w 2009 roku 0,62 zł/m², natomiast podatek od budynków pozostałych wynosi 6,64 zł/m². Jak łatwo się domyślić, to nie my ustalamy do jakiej kategorii należy nasz budynek.
Czy fakt zameldowania w domku letniskowym sprawia, że jest to budynek mieszkalny?
Niektórzy „specjaliści" radzą, że wystarczy zameldować się w domku letniskowym i dzięki temu płacić niższy podatek od nieruchomości. Niestety nie jest to prawda. Meldunek ma charakter wyłącznie ewidencyjny, w żaden sposób nie sprawia, że budynek, w którym jesteśmy zameldowani jest budynkiem mieszkalnym.
Co zatem decyduje o wysokości stawki podatku?
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że organy podatkowe nie mają odpowiedniej wiedzy technicznej, żeby dokonywać samodzielnej klasyfikacji budynków. Kluczową rolę odgrywa dokumentacja budynku.. Chodzi o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, projekt budowlany, pozwolenie na budowę, decyzją o dopuszczeniu budynku do użytkowania. Dokumenty te powinny precyzyjnie określać rodzaj budynku.
Już od samego początku budowy domku trzeba zadbać, aby był on uznany za budynek mieszkalny i opodatkowany niższą stawką. Organy wydające decyzje o klasyfikacji budowy kierują się wytycznymi Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych. Stanowią one, że jeśli ponad połowa powierzchni użytkowej budynku jest przeznaczona na cele mieszkaniowe, powinien on zostać uznany za budynek mieszkalny.
Żródło: Piotr Kasza